Telefon : 212 386 5575
Fax : 0 216 466 80 06
Mail : omer@intralog.com.tr

Forklift Nedir Vinç Nedir Transpalet Nedir Farkları Nelerdir

İNTRALOG > Blog > Genel > Forklift Nedir Vinç Nedir Transpalet Nedir Farkları Nelerdir

Forklift Nedir Vinç Nedir Transpalet Nedir Farkları Nelerdir

Yayınlayan: Gökay YILMAZ
Kategori: Genel

Forklift Nedir?

Transpalet Nedir?

 Vinç Nedir? 

 Farkları Nelerdir?

Forklift, transpalet ve vinç kaldırma ve iletme işleri için kullanılan iş makineleridir. Taşımacılık sektöründen, liman hizmetlerine, şantiyelerden depolara kadar her alanda karşımıza çıkan bu makineleri yakından inceleyelim.

Forklift nedir?

Bir yükü kaldırmak ve taşımak için kullanılan, alttaki çatal kolu yatay ve dikey olarak hareket eden, istifleme araçlarına forklift adı verilir. Forkliftlerin yük taşıma kapasiteleri 1 ton ile 40 ton arasında değişir. Yükleri 3 ile 10 metre arasında değişen yüksekliklere kaldırabilen forkliftler büyük depoların vazgeçilmez iş araçlarındandır.

Forklift çeşitleri nelerdir?

Forkliftler, kullandığı yakıta göre dizel, benzinli, LPG’li olmak üzere 3’e ayrılır. Ayrıca elektrikli forkliftler de gelişmiş ülkelerde sıklıkla tercih edilen bir forklift modelidir.

Hareketi aktarma sistemine göre bir ayrıma gidildiğinde karşımıza debriyajlı forkliftler, tork konvertörlü forkliftler, hidrostatik forkliftler ve elektrik motorlu forkliftler çıkar.

Daha genel bir ayrım yapmak gerektiğinde, forkliftleri kullanıldıkları alana göre sınıflandırırız. Buna göre, yandan uzatmalı forklift gibi özel forkliftler, yüksek yerlere erişebilmesi bakımından uzatmalı modelleri de barındıran depo forkliftleri ve genel amaçlı forkliftler bizlere gruplama anlamında yardımcı olur.

Transpalet nedir?

El paleti olarak da adlandırılan transpaletler, yatay yük taşımaya yarayan, paletlerdeki yükleri hidrolik pompa gücüyle yukarı da kaldırabilen küçük bir iş makinesidir. Transpaletler sayesinde, 3 tona kadar ulaşan bir yükü, bir kişi kolayca taşıyabilir. Görünüm olarak 2 kaykaya sahip bir scooterları andıran transpaletler çelik konstrüksiyon olup en zor çalışma şartlarına bile dayanıklıdır. Standart transpalet, yengeç transpalet, frenli transpalet, makaslı transpalet gibi çeşitleri bulunur.

Vinç nedir?

İnsan gücüyle veya transpalet ya da forklift gibi basit araçlarla taşınması mümkün olmayan yükleri kaldırmaya, döndürmeye ve yer değiştirmeye yarayan büyük iş makinelerine vinç denir. Düşey ve yatay hareketleri sayesinde 10’larca ton yükü kaldırıp yer değiştiren vinçler sanayinin her alanında kullanım imkanı bulur.

Vinç çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgiye “Vinç Çeşitleri Nelerdir? Vinçler Nasıl Sınıflandırılır?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki tanımdan da görebileceğiniz üzere vinçler ile transpalet ve forklift arasındaki en büyük fark taşınabilen yüklerin tonajıdır. Her ne kadar elektirkli mini vinç gibi ufak vinç modelleri de bulunsa da genel olarak vinçler forklift ve transpaletlere kıyasla çok daha büyük iş makineleridir.

 

Yazar: Gökay YILMAZ

Bir cevap yazın